Як пройти співбесіду: 5 важливих порад?

Кожен з нас хоча б раз у житті проходив співбесіду. Одні ставилися до цього вкрай серйозно, інші – занадто легковажно. Насправді співбесіда – перший і найважливіший етап знайомства з майбутнім начальством. Від того, як проявіти себе, залежатиме не лише те, чи приймуть вас на посаду, але і як будуть ставитися надалі. Давайте підготуємося до співбесіди разом і дізнаємося, чого не слід робити при першому знайомстві, а в чому обов’язково потрібно підготуватися.

Цікаве резюме

Хороше резюме — це, свого роду, візитна картка здобувача, перше, з чим ознайомлюється роботодавець, підшукуючи собі персонал. Якщо представити себе неправильно в письмовому вигляді – до самого співбесіди справа, швидше за все, не дійде. Отже, що потрібно запам’ятати при створенні резюме:

— Документ має бути лаконічним, але при цьому містити інформацію, якою зацікавиться майбутній начальник: очікуваний рівень зарплати, попередні місця роботи, додаткові навички. Постарайтеся розповісти найважливіше, але не перетворюйте резюме в справжній цикл романів про себе – для ознайомлення достатньо 1-2 сторінок.

— Не варто писати резюме у вільному стилі, з використанням жартів і забавних історій про себе. Все це начальник може запитати і на співбесіді – якщо це буде потрібно. Виняток – творчі і креативні вакансії, де вас просять розповісти про себе і трохи пофантазувати. Тут це буде цілком доречно.

— Будьте гранично чесними. Бажаючи отримати хорошу посаду, багато хто часто трохи, а то і гарненько перебільшують про своїх навички та хобі. Але є велика ймовірність, що працедавець розраховує на співробітника, адже він відмінно знає іспанську, сам ходить на йогу, а команді якраз потрібна допомога в програмі, якою ви нібито володієте. У підсумку створите самі собі незручну і неприємну ситуацію. Вказуйте реальні навики – і вас оцінять по достоїнству.

— Перевірте текст на граматичні та орфографічні помилки. Потім постарайтеся увійти в роль роботодавця, почитайте ваше резюме і подумайте – чи прийняли б ви цього претендента на роботу?

Дрес-код

Прислів’я “Зустрічають по одягу…” на співбесідах актуальна, як ніколи. Але і тут можна потрапити повз. У більшості великих фірм панує певний дрес-код. Однак є контори, які лояльно ставляться до вільного стилю. Перед тим, як збиратися на співбесіду, варто уточнити інформацію.

Наприклад, якщо ви влаштовуєтеся в редакцію інформаційного порталу – вас навряд чи будуть чекати в строгому класичному костюмі. Тоді як в іншій фірмі зажадають саме цього. Ідеальний варіант – підібрати одяг в стилі casual або smart casual. Також не варто перегинати палицю і намагатися виглядати надто скромно або навпаки – занадто химерно. Ніякого викликаючого макіяжу і неохайної зачіски. І вже що явно не додасть довіри, — нескромне декольте або міні-спідниця. Шпильки теж краще залишити вдома – взуття на невеличких акуратних підборах куди більше підходить для важливих переговорів. Спокійні, пастельні тони в одязі також налаштують інтерв’юера на приємну хвилю. І пам’ятайте: навіть строгий наряд, доповнений незвичайним аксесуаром, може звернути на себе належну увагу.

Правильний підхід

На співбесіду не варто йти непідготовленим. Навіть якщо ви знаєте про роботу мрії все, що тільки можливо – не завадить дізнатися як можна більше. Добра обізнаність покаже майбутнього начальника, наскільки ви зацікавлені в роботі і бажання розвивати його дітище і розвиватися разом з ним.

Ні в якому разі не можна спізнюватися. Заздалегідь дізнайтеся про місце розташування компанії, ретельно продумайте маршрут. Щоб уникнути форс-мажорів, виходьте з запасом часу.

Підготовка до питань

Багато, хто проходили співбесіди, знають, яким пеклом може стати звичайне інтерв’ю. Прагнучи дізнатися про здобувача потрібну інформацію, багато роботодавці вдаються до найрізноманітніших тестів і використовують підступні запитання, щоб вибити людину з колії. Ще один варіант – помістити майбутнього працівника в напружену ситуацію, щоб оцінити, чи впорається він з нею чи ні. Але все ж існує ряд деталей, про які інтерв’юери хочуть дізнатися перш за все.

 

На яку зарплату Ви розраховуєте?

Це питання досить делікатне для більшості шукачів. Зазвичай людина боїться продешевити або навпаки – назвати завищену суму. Перегляньте зарплати, які отримують на цій посаді, і назвіть середню.

Розкажіть про себе.

Ще одне питання, яке здається простим, але також викликає паніку. Але не варто вирушати в тривалу розповідь про дитинство, друзів і улюблених заняттях. Розкажіть про те, ким були раніше, чим займаєтеся в даний час і які перспективи бачите в майбутньому.

Чому хочете працювати в нашій фірмі?

Тут вам знадобляться вся впевненість і знання про місце, де ви хочете працювати. Начальству важливо знати, що ви зацікавлені в вакансії і розумієте формат і цільове спрямування фірми.

Спокій, тільки спокій

Співбесіда – це іспит і для вас, і для роботодавця. Вона викликає стрес і паніку, змушує засумніватися у власних силах. Саме тому дуже часто претенденти можуть рознервуватися, забути відповіді на звичайні питання, залишивши про себе двояке враження.

У той же час людям, які регулярно проходять співбесіди, набагато простіше орієнтуватися в ситуації. Якщо щось не вийшло на одному співбесіді – врахуйте помилки і вирушайте на наступне. Постарайтеся бути собою. Адже кожен з людей, які зараз запросили вас на співбесіду, колись починали з нуля.

Якщо ж не можете заспокоїтися, перед проходженням співбесіди озирніться навколо і вивчіть обстановку. Уявіть, як ви вже працюєте на цьому місці. Також поговоріть з хорошим другом і домовтеся після вашої співбесіди сходити в кіно або на чашку кави. Так ви будете знати, що навіть у разі відмови день все одно пройде добре.

Не бійтеся ризикувати і посаду, про яку мрієте, цілком може стати вашою.

Залишити відповідь